Boris Johnson veda etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başbakanlık konutu Downing Street Number 10’de son kez kameraların önüne çıktı.Rusya lideri Vladimir Putin’i sert şekilde eleştiren Johnson, Ukrayna işgali sonucu ortaya çıkan enerji krizinin aşılması için her şeyi yapacaklarını söyledi.

Sözlerine “Benden bu kadar millet” diyerek başlayan Boris Johnson, hükümetinin başarılarını anlattı.

Yeni Muhafazakar Parti hükümetinin enerji krizi başta olmak üzere önündeki güçlükleri aşacağını belirtip Liz Truss’a tam destek veren Johnson, partisine ‘Truss’ın arkasında birleşme’ çağrısı yaptı.

Johnson ve Truss, birkaç saat içinde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i ziyaret etmek üzere İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ne gidecek. Johnson istifasını sunduktan kısa süre sonra Truss, Kraliçe tarafından başbakanlığa atanacak.

Liz Truss’ın günün ilerleyen saatlerinde kabinesini açıklaması bekleniyor. Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May’den sonra İngiltere’nin üçüncü kadın başbakanı olacak.

GELENEK BOZULDU

İngiltere’de monarşinin hükümet kurma görevini yeni başbakana verme geleneği Londra’daki Buckingham Sarayı’ndan devam etse de Kraliçe 2. Elizabeth’in sağlık durumu nedeniyle bu kez gelenek bozuldu.

Truss’ın kabinesinde, halen İş Dünyasından Sorumlu Bakan olarak görev yapan Kwasi Kwarteng’in Maliye Bakanı, Başsavcı olarak görev yapan Suella Braverman’ın İçişleri Bakanı; Eğitim Bakanı olarak görev yapan James Cleverly’nin ise Dışişleri Bakanı olarak atanması bekleniyor.

İçişleri Bakanı Priti Patel ve Kültür Bakanı Nadine Dorries ise yeni kabinenin açıklanması öncesi istifa etti.

İLK BÜYÜK SINAV ENERJİ KRİZİ

Liz Truss’ı yeni görevinde bekleyen ilk zorluk enerji kriziyle mücadele olacak.

Truss Pazar günü BBC’ye yaptığı açıklamada, başbakan olması halinde bir hafta içinde enerji krizine çözüm bulmaya yönelik bir planı kamuoyuna açıklama sözü vermişti. Truss halkın “enerji faturalarını ödeyebilmesine yardımcı olmak için derhal harekete geçeceğini” söylemiş ancak planının ayrıntılarını açıklamamıştı.

Truss’ın planları dahilinde enerji faturalarının dondurulmasının da seçenekler arasında olduğu bildiriliyor.

BBC’ye konuşan Truss’ın ekibinden bir kaynak, “birçok önlemin” gündemde olduğunu, bu konuda Perşembe günü bir açıklama yapılabileceğini söyledi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir