Bakanlık harekete geçti: Birinci sınıftan 12’nci sınıfa kadar eğitim müfredatı değişiyor…

Bakanlık harekete geçti: Birinci sınıftan 12'nci sınıfa kadar eğitim müfredatı değişiyor...

Bakanlık uzun süredir üzerinde çalışıyordu, eğitim programı yani müfredat değişikliği üzerinde yoğunlaşılmıştı, bu kapsamda da yeni ve köklü adımlar atılacak. Bakanlık kaynakları müfredatın felsefesinin değişeceğini vurgularken, kapsamlı uzun soluklu bir çalışmanın yapıldığının da altı çizildi.

Bakanlık harekete geçti: Birinci sınıftan 12nci sınıfa kadar eğitim müfredatı değişiyor...

TÜM DERS İÇERİKLERİNDE GÜNCELLEME YAPILACAK

Müfredat değişikliği kapsamında sadece temel dersler değil seçmeli derslerin içeriklerinde de güncelleme yapılacak. Aynı zamanda temel derslere yeni girecek konular üzerinden de hummalı bir çalışma yürütülüyor. Eklenecek konular ya da müfredattan çıkarılacak konular da yeni eğitim programında olacak. Burada da güncellemelerin yanı sıra güncel konu ve meseleler müfredat kapsamına alınacak.

1.SINIFTAN 12.SINIFA KADAR EĞİTİM PROGRAMI DEĞİŞİYOR

Son olarak, müfredatları geliştirme, yenileme ve güncelleme çalışmaları 2005´te başlamış, 2015-2016 eğitim öğretim yılında ise 51 programda gerçekleştirilmişti. 2017 yılında yapılan müfredat değişikliği için bakanlık 1 ay internet sitesinde yeni müfredatı askıya almış ve görüş ve önerileri toplamıştı. O dönemde uygulanan müfredat değişikliği, 1-5 ve 9. sınıflar uygulamaya konulmuştu, 1 yıl sonra ise tüm sınıflarda müfredat değişikliği uygulanmıştı.

Yeni eğitim müfredatı Aralık ayında açıklanacak ve 2024-2025 eğitim öğretim yılında kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanıyor.

PaYLaŞşşş