Bakan Çavuşoğlu’ndan çok net terörle mücadele mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üniversite öğrencileri ile buluşmak ve kentteki Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelmek için Van’a geldi. Kazakistandaki temaslarının ardından uçakla Van Ferit Melen Havalimanı’na inen Bakan Çavuşoğlu’nu Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Van milletvekilleri Abdulahad Arvas, İrfan Kartal, Van Yüzüncü Yıl (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve kurum amirleri karşıladı. YYÜ Kültür Merkezine geçen Bakan Çavuşoğlu, ‘Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası Buluşması’ toplantısında üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, fırsat buldukça Anadolu’yu da gezip, vatandaşlar ve özellikle öğrencilerle bir araya gelmeye gayret gösterdiklerini söyledi. Vatandaşların taleplerini, beklentilerini doğrudan kendilerinden işitmek ve bunları karşılamanın siyaset anlayışları olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bu yıl Konya’dan Bingöl’e, Denizli’den Diyarbakır’a bu kapsamda 15 ili ziyaret etmiş bulunuyorum. Diyarbakır’da, Diyarbakırlı öğrencilerin beni nasıl tuzağa düşürdüğünü de sizlere anlattım. Daha doğrusu tuzak değil de İngilizce sorular sordular. Ben yabancı zannettim. Nerelisin diye sordum. Onlar da Diyarbakırlı olduğunu söylediler. Maşallah çok güzel aksanla İngilizce konuşuyorlardı. Gençlerimiz gerçekten bizi çok motive ediyor. Her şeyden önce gençlerimizin inancı, enerjisi, vatan, millet sevgisi bizleri de motive ediyor, bizlere güç veriyor,. gücümüze güç katıyor. Gençlerle ve vatandaşlarımızla bir araya geldiğimiz zaman onların yeni bakış açılarından, vizyonlarından eleştirilerinden, önerilerinden çok faydalanıyoruz.” dedi.

‘BM 1945 YILINDA DONUP KALMIŞ’

Dünyadaki çatışmalar,enerji ve gıda krizi, terörizm, iklim değişikliği, yabancı karşıtlığı, İslam düşmanlığı düzensiz göç gibi konulara değinen Bakan Çavuşoğlu, hepsinin de birbirinden farklı krizler gibi görünse de aslında birbirini tetikleyen ve adeta kısır döngü oluşturan konular olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Birbirini besleyen sorunlar olduğunu görüyoruz, yaşıyoruz. Artan uluslararası rekabet nedeniyle bu sorunlara çözüm bulmak da zor. Birleşmiş Milletler 1945 yılında donup kalmış. O gün savaştan sonra bir daha savaş olmasın diye kurulmuş, ama o gün donup kalmış. Yapısında en ufak bir güncelleme olmadığı için küresel sorunlarda yetersiz kalıyor. Çözüm üretemiyor, çatışmaları durduramıyor. Başlayan çatışmaları başlamadan önleyemiyor. Dolayısıyla bugünkü krizler karşısında hiçbirimizin beklentisini maalesef karşılamıyor. Ben tabii Birleşmiş Milletler’i örnek verdim. Çünkü, en üstteki çatı kuruluş. Bunu Avrupa Birliği için de söyleyebilirsiniz. Avrupa Konseyi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi için, İslam İşbirliği Teşkilatı için de söyleyebiliriz. Bugün hepsinin reformu konusunda da çalışıyoruz. Bu küresel kaos ortamında inisiyatif alacak, yol gösterecek, liderlik edecek girişimci ülkelere çok ihtiyaç var. Yani güçler de ortaya çıkıyor. Daha önce üyelerinin dışında Hindistan, Brezilya, Güney Afrika yükseliyor. Aynı şekilde Arjantin, aynı şekilde Meksika ve bunların başında da tabii gururla söylüyorum, ülkemiz Türkiye var. Bu güçlerin aynı zamanda vicdani olması, değerler politikası izlemesi gerekiyor. Yani güçlü olmanız da yetmez. Mesela BM sisteminin değişmesini istiyoruz. Yani güçlü olmak yetmez. Aynı zamanda değerlere sahip olmak lazım ve uluslararası sistemin sorunlarının çözümüne katkı sağlamak lazım. İşte dünyanın ihtiyaç duyduğu güçlerden biri de bugün Türkiye. Bunu sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı olarak söylemiyor. Türkiye küresel planda çözümün bir parçasıdır ve önemli aktördür. Uyuşmazlık, çözümü ve arabuluculukta Türkiye bugün dünyada bir marka. 3 büyük ulusalararası teşkilatı olan Birleşmiş Milletler’den İslam İşbirliği Teşkilatı’na ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda, ara buluculuk dostlar grubunun eş başkanlığını yapan tek ülke Türkiye.”

Venezuela’da da iktidar ve muhalefetin yine güvendiği ülkelerin başında Türkiye’ye geldiğini ve Meksika’da şu andaki müzakereleri teşvik ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, Meksika Dışişleri Bakanı’nın geçen hafta Ankara’ya geldiğini ve önümüzdeki günlerde de müzakerelerin tekrar başlayacağını anlattı.

‘DÜNYADAKİ ÇATIŞMALARIN, KRİZLERİN YÜZDE 60’I BİZİM COĞRAFYAMIZDA’

Bakan Çavuşoğlu, dünyanın değişik bölgelerinde meydana gelen krizler ve çatışmalara duyarsız kalmadıklarını belirterek, “Bugün dünyadaki çatışmaların, krizlerin yüzde 60’ı bizim coğrafyamızda. Şöyle yakın coğrafyamızda ve Afganistan’ı da dahil edersek en çok hisseden ülkelerin başında Türkiye’ye geliyor. Dolayısıyla yanı başımızda Rusya, Ukrayna savaşı devam ederken, tüm dünyada bir kutuplaşmaya, cepheleşmeye yol açan bu savaşta barış için adım atan en etkili ülke Türkiye. Samimi gayret sarf etmek isteyenler oldu. Ama, diğer taraftan savaşın devam etmesini isteyen ülkeler de var. Ve halen de devam ediyor. Bunların bu anlayışı savaşın bugüne kadar bitmemesinin sebeplerinden bir tanesidir. Çatışmalardan etkilenme riski ortaya çıkınca, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın uzmanlarıyla 2 gün önce bir araya getirdik. Ama bu ilk buluşturmamız değil. Daha önce de bir araya getirdik. Sonra uzmanları ve orada yerinde de birlikte incelemeler yaptık. Allah korusun bir felaket olsa Çernobil’in en az 10 kat daha fazla gücü olan bir santralden bahsediyoruz ve bölgede şu anda en büyük nükleer enerji santralidir.” dedi.

‘EĞER ADIM ATMASAYDIK BUGÜN DÜNYADA CİDDİ GIDA KRİZİ OLACAKTI’

Gıda ve enerji kirizlerine de değinen Bakan Çavuşoğlu konuşmasını söyle sürdürdü:

“Dünyada Cumhurbaşkanımızı seven, sevmeyen herkes şöyle söylüyor. Recep Tayyip Erdoğan bir söz verdiği zaman sözünü tutar. Bu herkese nasip olan bir saygı değildir. Mesela gıda ve enerji krizinden bahsettik. Krizleri sayarken Türkiye’nin attığı iki önemli adım, bu iki soruna çare oluyor. Eğer biz bu adımları atmasaydık, bugün gerçekten dünyada çok ciddi bir gıda krizi olacaktı. Birleşmiş Milletler’le arabuluculuk ve ev sahipliği yaptığımız tahıl anlaşması, bu krizi engelledi. Hatta bir ara Rusya askıya aldı. Tekrar Cumhurbaşkanımız devreye girdi. Liderler diplomasisiyle elde ettiğimiz bu başarının devamı için de yine sürekli Cumhurbaşkanımızın doğrudan liderlerle temasları devam ediyor. 4 aydan sonra 4 aylık bir anlaşmaydı. Tekrar bir 4 ay daha uzatılması konusunda da sarf ettiğimiz çabaları Cumhurbaşkanımızın çabalarını siz de, tüm dünyada gördü. Ama aynı zamanda bir enerji krizi yaşıyoruz. Bu enerji krizi karşısında da yine attığımız adımlarla hem ülkemizde hem de çevremizde enerji güvenliğini arttırıyoruz. Türkiye Kuzey- Güney ekseninde küresel gıda güvenliğinde, doğu- batı ekseninde küresel enerji güvenliğine katkı sağlayan bir güç. Avrupa’da her yerde bir ciddi sıkıntı var, kriz var. Yani elektriğimiz olacak mı, olmayacak mı? Bu sene elimizdeki depolardaki gaz yetecek mi, yetmeyecek mi? Rezervlerimiz yetecek mi, yetmeyecek mi? Biz Türkiye olarak yüksek enerji fiyatlarından, gaz fiyatlarından elektrik fiyatlarından hepimiz şikayetçiyiz. Dünyada da herkes şikayetçi. Ama bugün Van’da, bu sene elektrik, ya da gaz sıkıntısı diye endişe duyan bir kişi var mı? Yok. Neden? Peki biz gaz üreten bir ülkeyiz yeni rezervlerimiz var. Gelecek sene sisteme bağlanacak. Biz petrol ve gazımızın yüzde 90’ından fazlasını ithal eden bir ülkeyiz. Özellikle Güneydoğu Avrupa ülkelerine, Azerbaycan ve Hazar bölgesi gazın bu ülkelere ulaştırılması için çalışıyoruz. “

‘TERÖR, KÜRESEL BİR SORUNDUR

Terör olaylarına da değinen Bakan Çavuşoğlu, “Bir diğer küresel sorun terör. Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi sorunlardan bir tanesidir. Maalesef başta, Van şehrimiz olmak üzere yıllarca terörden, teröristlerden çok çektik. Bugün terörle mücadeleyi hiç ayrım yapmaksızın kararlılıkta sürdürüyoruz. PKK’yla, DAEŞ’ı ile FETÖ’süyle hepsiyle mücadelemizi sürdürmemiz lazım. Bu mücadele neticesinde, Van şehrimizin ve Doğu’daki, Güneydoğu’daki şehirlerimizin ne kadar huzur içinde olduğunu, vatandaşlarımızın ne kadar mutlu olduğunu ve buralara Türkiye’den ve dünyadan turistlerin nasıl geldiğini görmekten de ayrıca mutluluk duyuyoruz. Devlet olarak da tüm altyapı projeleri dahil vatandaşlarımızın hak ettiği hizmetleri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımıza sunmak için de gece gündüz çalışıyoruz. Irak’tan ülkemize saldırılar oluyor PKK tarafından. YPG, PKK’nın Suriye’den de topraklarımıza terör saldırılarını devam ettirdiğini görüyoruz. Biz bu teröristleri bu bölgelerden temizlememiz lazım. Bu Suriyelilerin geri dönmesi bakımından da önemli. Bölgenin huzuru bakımından önemli. Suriye’nin de sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü bakımından da önemli. Çünkü bu teröristlerin en önemli gündem maddesi bölücülük. Türkiye’yi bölmeyi başaramadılar. Birlik, beraberliğimizi daha da güçlendirdik. Şimdi Suriye’yi bölmeye çalışıyorlar. Tabii operasyonumuz devam ediyor. Dualarımız kahraman Mehmetçiğimizle, güvenlik güçlerimizle, polisimizle, jandarmamızla tabii sahada kahramanlarımız bu mücadeleyi sürdürürken diplomasiyle işletmemiz lazım. Uzun yıllar NATO’nun karşısında bir tehdit vardı. Madrid Zirvesi’nde Rusya’yla beraber terör de NATO’nun tehdit listesine girmiş oldu. Ama sadece orada isminin geçmesi önemli değil. İki yüzü de çifte standarda düşmeden, terörle mücadelemizi her yerde sürdürmemiz lazım. İsveç’te, Finlandiya’da terör örgütlerinin o ülkeleri de nasıl karıştırabileceğini de herkes görüyor. FETÖ terör örgütünün bulunduğu ülkeler için de, nasıl bir tehdit olduğunu biz anlatıyorduk. Ama birçok ülke yaşamaya başladı ve o yüzden o ülkelerde tedbirler de alıyorlar. Biz de mücadelemizi elbette sürdüreceğiz” diye konuştu.

Konuşmanın ardındarn toplantı öğrencilerle basına kapalı olarak devam etti. Daha sonra Bakan Çavuşoğlu, bir otelde STK ve kanaat önderleri ile düzenlenen toplantıya katıldı.

KANAAT ÖNDERLERİ VE STK’LARLA BİR ARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kanaat önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile bir otelde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Dünyada yaşanan olumsuzluklara değinen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Yanı başımızda Suriye’ye duyarsız kalamayız. Aynı şekilde Libya’ya da duyarsız kalmamamız lazım, kalmıyoruz da. Libya’nın istikrarı hepimiz için önemli. Diğer taraftan Yemen’deki çatışmalar, Irak’taki istikrarsızlık, İran’da devam eden olaylar. Bunların hepsi bizleri doğrudan etkileyen olumsuz gelişmeler. O yüzden komşularımızın bölgemizdeki ülkelerin istikrarı, barışı bizim için çok önemli. BM ve uluslararası sistemin reformu konusunda ‘dünya beşten büyüktür, daha adil bir dünya mümkündür’ sözleriyle ortaya öneri getirebilen kaç ülke, kaç lider var? İşte Japonya’da, Hindistan’da, Brezilya da, Almanya’da değişsin diyor. Nasıl değişsin diyoruz. ‘Biz de Güvenlik Konseyine daimi üye olalım. Sorun çözülsün gitsin’ diyorlar. Oysa bu sorunu çözmüyor. Veto Sistemini ortadan kaldırmadan nasıl çözeceksin sorunu? Beş ülke var, dokuz olacak. Bu sefer dokuzunu ikna et. Ama biz öyle demiyoruz. Daha katılımcı, pratik karar alabilecek, savaşları ve çatışmaları önleyebilecek, gerginlikleri azaltacak ve dünya insanlığın taleplerini karşılayabilecek bir sistemden bahsediyoruz. Dünya çok değişiyor. Girişimci insanlarımız buna ayak uyduruyor. Ama devletlerin ve uluslararası sistemin buna ayak uydurmasında ciddi sıkıntılar var. Bu değişimi iyi okumak için girişimci kafaya sahip olmanız lazım. Ekonomi nereye gidiyor? Hangi ülkeler otuz yıllık, kırk yıllık planlar ortaya koyuyor. Bundan müteahhitlerimiz, bundan ticaret yapan insanlarımız, iş insanlarımız nasıl istifade edecek? Bunlara kafa yormak lazım.”

‘AFRİKA’DAKİ BÜYÜKELÇİLİK SAYISINI 44’E ÇIKARTTIK’

Afrika’da bulunan 12 Türk büyükelçiliğini 44’e çıkarttıklarını ifade eden Çavuşoğlu, “2003 yılında Afrika’yla 3.4 milyar ticaret yapıyorduk. Geçen sene 34.5 milyar dolara çıktık. Ticaret hacmi olarak sene sonunda 45 milyar dolara yaklaşıyoruz. Latin Amerika’yla 2002 yılında 800 milyon dolarlık ticaret yapılıyordu. Geçen yıl 15 milyar dolar, bu yıl da 20 milyar dolara doğru çıkıyoruz. Yaptığımız hamleler, girişimci politikalarımızı tüm dünyaya açılarak, her yerde girişimci insanlarımızla beraber var olmaya çalışıyor. Burada en önemlisi girişimciliğin içinde ekonomi diplomasisi. Ekonomi diplomasisi nedir? Yurt dışından Türkiye’ye yatırımcıların gelmesidir. Türkiye’ye yurt dışından yatırımcıların gelmesi ne demek? Türkiye’de yatırım, istihdam, yatırımlarla beraber Türkiye ihracatının artması demektir. Türkiye’yle başka ülkeler ve uluslararası örgütler arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmemiz lazım.” dedi.

‘DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ’

Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi dünyada örnek gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye’deki yatırımlarımızı biliyorsunuz. Komşu ülkelerden buralara tedavi için gelenler var. Bunu daha bütüncül bir şekilde yapmamız lazım. Çok ciddi gelir elde etmemiz gerekiyor. Bu kadar yatırım yapıyoruz. Diğer taraftan başka seçenekler ortaya çıkıyor. Tüm bunları hangi ülkelerle, hangi özel sektörle ya da devletle iş birliği yapabiliriz? Bunları değerlendiriyoruz. Şimdi ülkelerle sağlık iş birliği anlaşmaları imzalıyoruz. Körfez Bölgesi’ndeki kardeşlerimiz prestij olsun diye hastalarını Avrupa ülkelerine gönderiyor. Çok ciddi paralar veriyor. Oysa bizde hastane, eğitim, tedavi ve kalite çok daha iyi noktada. İstikrar olursa yatırımcılar gelir.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’ye 2021-2022 yılları arasında gelen küresel sermaye miktarının 240 milyar dolar olduğunu anlatarak, “İktidara gelmeden önce 23 yılda Türkiye’ye gelen toplam küresel yatırım miktarı sadece 23 milyar dolar. Bu sene Türkiye’ye 10 milyar doların üstünde bir yatırım gelecek. Dolayısıyla bunları çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bugün Venezuela da istikrarı için seçim öncesi muhalefet ve iktidarla görüşebilen ülkelerden biriyiz, katkı sağlıyoruz. Filipinler’de barış anlaşmasından sonra silah bırakma komisyonun başında bir Türk diplomat var. Venezuela’dan Kolombiya’dan Filipinler’e kadar Türkiye’ye güvenilmesi ne demek? Türkiye adaletli, sözünün eri demektir. Bunun bize çok getirisi var. Halkımızın çıkarı için çaba sarf ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın andından Çavuşoğlu, kanaat önderleri ve STK’larla basına kapalı olarak yaptı. Çavuşoğlu daha sonra kent menkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir