Bakan Bozdağ: Finlandiya ve İsveç Türkiye’ye verdiği sözü tutmalı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, avukat ücretlerinde beklentilerin üzerinde bir tarife hazırladıklarını söyledi. Bozdağ, ”Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Mevzuata aykırı bir adım atamayız, kimse beklemesin” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Bozdağ’a yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle…

81 baronun ortak kararı ile CMK ücret tarifesinin iyileştirilmesi talebi ile eylem kararı alındı. 20 Eylül’de 1 günlük ardından 3 günlük iş bırakma eylemleri yapılacak. Ücret güncellemesi gündemde mi?

Beklentilerin üzerinde bir tarife hazırladık. Avukatların haklarının en üst düzeyde korunması Adalet Bakanı olarak benim birinci vazifem. Avukatlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata aykırı bir adım atamayız, kimse beklemesin. Bu konuda düzenleme yapacağımızı beyan ettik. Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane eylem yapsalar benim açımdan bir kıymeti yok. Avukatları düşünmek zorundayız onların haklarını koruyacağız.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ TÜRKİYE’YE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI”

Yurt dışından iadesi beklenen isimler Arnavutluk’tan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Bulgaristan’dan Levent Göktaş, İsveç ve Finlandiya’dan da istenen teröristler vardı. Ne durumda iade süreçleri?Finlandiya 6 kişinin dosyasını yeniden inceledi ve iade talebini reddetti yeniden.

İade taleplerimizi hazırladık ve gönderdik. Bundan sonraki aşama o ülkelerde adli idari makamların kararına göre şekillenecektir. Dosyalar Arnavutluk ve Bulgaristan’a ulaştı. Değerlendirmeler devam ediyor. Bazı yerlerde azami 40 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor. 10 gün içerisinde de karar çıkabilir 40 gün içerisinde de.

Finlandiya ve İsveç iadeleri biraz daha farklı. Madrid’de mutabakat metni imzalandı izleme komitesi kuruldu. Ekim ayında Finlandiya ve İsveç’ten gelen uzmanlar konuyu ele alacak. Finlandiya’da İsveç’te ellerindeki dosyadaki deliller iade için yeterli olduğu halde şu anda tek bir kişiyi iade etmediler. Finlandiya’da PKK’dan 3 kişi, FETÖ’den 4 kişi var toplam 7 kişi. Finlandiya ve İsveç Türkiye’ye verdiği sözü tutmalı.

”ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ KAPSAMLI BİR YARGI PAKETİ VAR”

Yeni yargı paketi hazırlığı var mı?

Adalet Bakanlığı yargı alanında yeni çalışmalar yapıyor. Üzerinde durduğumuz kapsamlı bir yargı paketi var.

Hasta tutuklu, hükümlülerin durumu…

Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili acaba biz ne yapabiliriz. Şu anda arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyor. Henüz öneriler var. Yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu görüyoruz.

Aysel Tuğluk’un durumu..

Aysel Tuğluk’un durumu 16 Eylül’de değerlendirilecek.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ TARTIŞMASI

”Haksiz tahrik indirimi” ile ilgili bir adım atılacak mı?

Tabii bütün dosyaları bilmiyoruz. Yüksek yargının vereceği kararlar yol gösterici olacak.

YARGIDA TARTIŞILAN ATAMALAR

Hukuki kararlarla ilgili tartışmalarla devam edelim. Bu noktada hakim ve savcılar da kimi zaman verdikleri kararlarla gündeme geliyor. Şarkıcı Gülşen ile ilgili süreçte gördük. Son zamanlarda da mesleki tecrübesi nisbeten az olan kişilerin atamaları tartışma konusu oldu. Bu eleştirilere ne dersiniz?

HSK atamaları yaparken belli ilkeler çerçevesinde yapıyor. Örneğin, tartışmaların yoğun olduğu yerler İstanbul, Ankara gibi tartışmalar yoğunlaşıyor. Buralara atama yaparken liyakatı esas alınarak yapılıyor.

İstanbul’da 1. sınıf olmuş hakim ve savcılarımız görev yapıyorlar. Liyakatları konusunda ben onları tartışmam. Kamuoyunda şöyle bir şey var. Bir karar veriliyor. Tutuklanan kişiye bakmadan siyasi taraftarlığa göre değerlendirme yapılıyor. Siyasi taraftarla aykırı bir talepte bulunmuşsa savcı mahkeme ya da hakimi kötüleyen bir dil kullanılıyor. 23 bin hakim ve savcımız var adli yargıda yaklaşık 8 milyon dosya geliyor.

Tutuklama müessesesinin doğru kullanıldığına inanıyor musunuz bazı dosyalarda?

Tutuklama tedbiri hukukumuzda olan bir tedbir. Mahkeme bir karar verdiyse o kadar doğru eğri sonuçlarına uymak zorundayız. Önemli olan sistemin işlemesidir. Türkiye’de tıkanan bir sistem yok işleyen bir sistem var.

6’LI MASANIN ADAYI KİM OLACAK?

Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce tek aday çıkabilecek mi Sayın Erdoğan’ın karşısına?

Ben de herkes gibi adayın kim olacağını merak ediyorum. Yüzde 50 artı 1 oya ihtiyaç var.

HDP bu masanın gizli ortağı değil 6 artı 1’in artıdan sonraki ortağı. İlk tur Sayın Cumhurbaşkanımızın başarısıyla neticelenecektir. HDP seçmeninin desteği olmadan yüzde 50’ye yaklaşamazlar. Masada yok ama masada oturanların ayarını bozuyor.

KHK’LILARIN DURUMU

Sayın Kılıçdaroğlu’nun KHK’lıların geri dönüşü ile ilgili adım atacağı açıklaması oldu. KHK’lılarla ilgili yeni bir değerlendirme söz konusu olabilir mi?

Bu devlet politikasıdır. Milletine düşmanlık eden insanları görüp de müdahale etmemezlik olamaz. FETÖ ile mücadele kararlı bir şekilde devam edecek. Bunlar bin bir kılığa giren kişiler. Devlet eninde sonunda bunlarla ilgili gerekeni yapacak. KHK’lılarla ilgili konuşurken doğru bir cümle kurmuyorlar. Mağdur olan kimse yok, bu bir yasal düzenleme. Kalkıyor ‘KHK mağdur etti’ diyor. KHK niye mağdur etsin? FETÖ mağdur etti demesi lazım.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir