Ateşkes için ‘4 Mart’ umudu

İki tarafın da verdiği tavizler sonrası, bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğu ifade ediliyor. Nitekim konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Joe Biden, 4 Mart Pazartesi gününe kadar Gazze’de ateşkes sağlanmasını umduğunu ifade etti.

New York’taki bir dondurma dükkanındayken konuşan Biden, ateşkes için yürütülen görüşmelerin ne zaman sonuçlanabileceği yönündeki soru üzerine, “Umarım hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım (Jake Sullivan) bana yaklaştığımızı söyledi. Henüz işimiz bitmedi. Önümüzdeki pazartesiye kadar ateşkese varmamızı umuyorum” ifadelerini kullandı. Biden, daha sonra NBC’nin sorularını yanıtlarken, “Her şeyden önce (Gazze’deki) rehinelerin serbest bırakılması gerekiyor. İsrailliler, tüm rehineleri kurtarmamız için bize zaman kazandırmak amacıyla Ramazan ayında (Gazze’de) faaliyette bulunmamayı kabul etti. Eğer geçici ateşkesi sağlamayı başarırsak iki devletli bir çözüme ulaşma sürecine sahip olabileceğimiz bir yönde ilerleyebileceğiz” dedi. Biden, İsrail’in Refah’a yönelik bombardımanını yavaşlattığına inandığını da belirtti.

Bununla birlikte hem İsrailli yetkililerden hem de Hamas’tan ateşkese henüz yakın olunmadığı konusunda uyarılar geldi. Washington Post’a konuşan İsrailli yetkililer anlaşmaya varılmadığını belirtirken, Times of Israel’deki habere göre bir Hamas yetkilisi, anlaşmada ‘hala kapatılması gereken büyük boşluklar’ olduğunu belirtti.

Anlaşmada ne var?

İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan ABD, Mısır ve Katarlı yetkililer, çatışmaların 6 hafta durdurulmasını içeren çerçeve anlaşma üzerinde çalışıyor. Çerçeve anlaşmanın, 6 hafta ara karşılığında Hamas’ın 40 rehineyi, İsrail’in ise 400 Filistinli mahkumu serbest bırakmasını içerdiği belirtiliyor. New York Times’ın haberinde, serbest bırakılacak Filistinliler arasında yüksek profilli 15 ismin olduğu iddia ediliyor. İsrail’in aynı zamanda askerlik çağında olanlar hariç yerinden edilen Filistinlilerin kademeli olarak Gazze’nin kuzeyine dönüşüne izin vereceği ifade ediliyor. Geçici ateşkes sırasında ayrıca Gazze’deki hastane ve fırınların onarılacağı, günde 500 yardım kamyonunun bölgeye giriş yapacağı aktarılıyor. Geçici ateşkes sırasında diğer rehinelerin ve İsrail’de tutulan diğer Filistinli mahkumların serbest bırakılması konusunda müzakereler de devam edecek.

PaYLaŞşşş