Asrın felaketinde 18. gün! 3 bakandan Adıyaman'da ortak açıklama

Asrın felaketinde 18. gün! 3 bakandan Adıyaman’da ortak açıklama – Son Dakika Flaş Haberler

Asrın felaketinde 18. gün! 3 bakandan Adıyaman'da ortak açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması şu şekilde;

6 Şubat tarihinden itibaren devletimizin, milletimizin tüm gücüyle, tüm kurumlarımızla bu büyük alanı bütün hava, yol şartlarının olumsuzluğuna rağmen en ücra noktalarına rağmen ulaşmaya çalıştık. Dünyada hiçbir ülke, üst üste yaşanan 5 yıkıcı depremin altından kalkabilecek halde değildi.

Türkiye, devletiyle milletiyle her noktada bu afetin oluşturduğu hasarı telafi etmek için büyük çaba göstermektedir. Adıyaman’da ilk başından itibaren hem Bakanımız Adil Karaismailoğlu ve Mehmet Muş başta olmak üzere 6 valimiz, kolluk görevlilerimiz arama kurtarma ekiplerimiz büyük çaba gösterdi, göstermeye devam ediyor.

‘İLK GÜNDEN BERİ HİÇBİR GÜVENLİK SORUNU YAŞANMADI’

İlk günden beri hiçbir güvenlik sorunu yaşanmadı. Konteynerlere ağırlık veriyoruz. Çadırlarda yaşayan vatandaşlarımızın daha iyi koşullara kavuşması için değerlendirmeler yapıyoruz 48 binin üzerinde sadece AFAD’ın dağıttığı çadır burada var. STK’lar ve yabancı ülkelerden gelen çadırların dağıtımı olmak üzere vatandaşlarımıza her noktada ulaşmaya çalışıyoruz. Evi hasarsız olan vatandaşlarımız bile doğal olarak çadır talebinde bulunuyorlar. Geleceğimizi güçlü şekilde ayakta tutmak zorundayız. Burada yağmamız gereken umudumuzu ayakta tutmak. Hayatımızda hep beraber ilkleri görüyoruz. 

Hem kapasitemizin tamamıyla buradayız. Adıyamanlı hemşehirlilerimizi şunu diyeyim insanlarımızı kendi evlerine girene kadar bütün şehir depremin izlerini, elbette ki manevi izler silinmez ama bu yaraları da sarma hadisesini koyup depremin izlerini silmeden çıkmayacağımızı, Cumhurbaşkanımız hepimize bu talimatları verdi. Bunu yapabilecek kapasitemizin olduğunu söylemek istiyoruz. Milletimiz bize bu sorumluluğu verdi. Milletimizle mahcup olmadan. Kayıpları olan vatandaşlarımıza manevi iklim içerisine onlarla beraber girerek, hayatı devam ettirebileceğimizi ortaya koyarak, yapılandırmaları gerçekleştirerek milletimize karşı böyle bir görevi yerine getireceğimize inanıyoruz.

Riskli binada yol haritası

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamaları;

Tüm çalışma arkadaşlarımızla şehrin hocalarının bilim insanlarının görüşlerini almak için yine Adıyaman’ımıza geldik. Ekiplerimiz vatandaşlarımızla el ele vererek ilk andan itibaren çalışıyoruz. AFAD’ımız Kızılay’ımız Emniyet birimlerimiz gönüllü gelen 85 milyon büyük Türkiye ailesinden Adıyaman için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu çalışmaları azimle yapıyoruz.

164 BİN 321 BİNA AĞIR HASARLI

11 ilde 1 milyon 250 bin bina eş zamanlı olarak incelendi. 164 bin 321 bina ağır hasarlı.

İllerimize tek tek ziyaretlerde bulunduk. Arama-kurtarma, hasar tespit çalışmalarını ekiplerimizle yürüttük. Dün de Kilis’te yapılan çalışmaları yerinde inceledik. İlk andan itibaren Ulaştırma Bakanımız ve Ticaret Bakanımız çalışma arkadaşlarımızla el ele vererek çalışmalarını yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. Şehrin tüm ihtiyaçlarını giderecek anlayışla çalışmalarını yürütüyorlar. Kalıcı konutları vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekilde 1 sene içinde yapacağız.

Adıyaman’ın hasar tespit değerlendirmesinde, 20 bin 980 binada 56 bin 685 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak değerlendirmesini yaptık. 14 milyon vatandaşımızı etkileyen bir depremden bahsediyoruz. 

PaYLaŞşşş