Asgari ücret zammından sonra değişti: 51 bin lira karşılıksız ödeniyor! İşsizlik maaşı düzenlendi…

Asgari ücret yükseltildikten sonra birçok ödeme artırıldı. Bunlardan biri işsizlik maaşı olmakla birlikte hızlı bir gelişme yaşandı. Asgari ücret endeksinde en yüksek rakam İşsizlik maaşları 2022 ödemeleri 5000 500 liraya yükseldi. Dolayısıyla İŞKUR aracılığıyla 10 aya kadar işsizlik maaşı ödenebiliyor ve vatandaşlar 51.000 liranın üzerinde para alıyor. Başvurular 30 gün içinde e-Devlet üzerinden yapılabilir. İşte son dakika haber detayları…

Asgari ücret zammının ardından işsizlik maaşına ilişkin hızlı ayrıntılar ortaya çıktı. 2022 yılından itibaren İŞKUR tarafından ödenen işsizlik maaşları, vatandaşların iş bulamadıklarında geçimlerini sağlayabilmeleri için artırılmıştır. Asgari ücrete bağlı ve 10 aya kadar ödenen yeni işsizlik yardımları, 2022’de minimum 2.000 588 liret ve maksimum 5.000 117 lire olacak şekilde uygulanacak. Pek çok çalışan işsizlik maaşı ile ilgili son dakika detaylarını merak ediyor.

1-Başvuru nereden ve ne zaman yapılır? 

İşsizlik maaşı için işten çıkış belgesi verildikten sonra ‘30 gün içinde’ İŞKUR’a başvurmak şart. 30 gün sonra da başvuru yapılabilir ama gecikilen süre için işsizlik maaşı ödenmez. Başvurular, ‘iskur. gov.tr’den, ‘e-Devlet’ten veya İŞKUR’a elden yapılabilir.

2-Sigorta prim şartları neler? 

Kendi istek ve kusuru olmaksızın işini kaybetmiş, k son 3 yılda adına en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmiş, işten ayrılmadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi çalışmış olanlar işsizlik maaşı alabiliyor.

3-Ödeme kaç ay yapılıyor? 

Adına en az 600 gün prim ödenen kişiye 6 ay, 900 gün prim ödenene 8 ay, 1080 gün prim ödenene ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı bağlanıyor.

4-Maaşı alan devlet destekli sağlıktan yararlanabilir mi? 

Evet. Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi yatırılıyor. Eş ve çocuklar da yararlanıyor.

5-Ödenecek maaş nasıl hesaplanıyor? İşsizlik maaşı hesaplanırken son dört aylık brüt maaş dikkate alınıyor. Maaş, ortalama brüt kazancın yüzde 40’ı oluyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçmiyor. Asgari ücretin net tutarı 5 bin 500 lira olurken, brütü ise 6 bin 471 liraya çıkmıştı. 1 Temmuz-31 Aralık 2022 itibarıyla bu brüt asgari ücrete göre alınabilecek en düşük işsizlik maaşı 2 bin liradan 2 bin 588 liraya çıkmış oldu. Son 4 aylık maaşı yeni brüt asgari ücrete göre yatanların eline bu tutar geçecek.

10 AYDA 51 BİN LİRADAN FAZLA ÖDEME

Asgari ücretten daha fazla kazananlar için hesap da asgari ücretin brüt tutarına göre yapılıyor. İşsizlik ödeneğinin tavan tutarı da aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor. 1 Temmuz öncesi brüt asgari ücret 5 bin 4 liraydı. Buna göre çalışan 10-15 bin lira da kazansa en çok 4 bin 3 lira işsizlik parası alabiliyordu. Şimdi brüt asgari ücret 6 bin 471 liraya çıktığından ödenecek en yüksek aylık rakam 5 bin 177 lira olacak. Böylece 10 ayda ödenecek tutar 51 bin 768 liraya çıkıyor. 6 ay maaşa hak kazanan ise 31 bin lira para alacak.

6-Kesinti var mı?

İşsizlik maaşı, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değil. Nafaka borçları dışında haciz ve başkasına devri olmaz.

7-Hesaba hangi günlerde yatıyor? 

Başvuru, izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılıyor. İşsizlik maaşı, kimlik kartıyla herhangi bir PTT şubesine başvurarak her ayın 5’inde çekilebiliyor. Maaş 6 ay içinde çekilmeli. Aksi durumda maaş İŞKUR’a geri gidiyor.

8-Maaş hangi hallerde iptal edilir? 

İŞKUR’un teklif ettiği işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin, işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin, İşsizlik maaşı aldığı sırada, ‘emeklilik’ gerekçesiyle yaşlılık aylığı almaya başlayanların, İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme eğitimini reddedenlerin ödenekleri kesiliyor.

9-Ödenek alınırken nelere dikkat edilmeli? 

İşsizlik ödeneği alınan süre içinde; ikamet adresinin değişmesi, yaşlılık aylığı alınması, sağlık kuruluşunca istirahatli kılınması, yurt dışına çıkılması, bir işte çalışmaya başlanması veya mahkeme kararıyla işe iade edilmesi hallerinde durum 15 gün içinde İŞKUR’a bildirilmeli.

10-Yeniden başlatmak mümkün mü? 

İşsizlik maaşı alırken, maaştan yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girilmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalınması halinde daha önceden hak edilen işsizlik ödeneği süresi dolduruluncaya kadar ödenekten yararlanmak mümkün oluyor. Kalan hak sahipliğinin devamında İşkur’a başvurulan tarihten itibaren ödemeler gerçekleştiriliyor.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.