Altılı masada ‘evdeki yabancı’ alarmı

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Altı partiden kurmayların görev aldığı Seçim Güvenliği Komisyonu önceki akşam DEVA Partisi Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantının ana gündem başlıkları arasında “bazı yabancı uyruklu şahısların, vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği” yönündeki iddialar da yer aldı.

Partilere bu yönde pek çok ihbar geldiği aktarılan toplantıda, bu konuda özel çalışma yürütülmesi kararı alındı. Komisyon bu çerçevede iddiaları tüm boyutlarıyla araştıracak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi Başkanlığı’ndan bilgi isteyecek.

Vatandaşların adreslerinde kayıtlı yabancı olup olmadığını nasıl öğrenebileceklerine ilişkin bir bilgilendirme çalışması da yürütecek olan komisyon üyeleri, “Manisa’dan, Konya’dan, İstanbul’dan, Sakarya’dan ihbarlar geliyor. Vatandaşların adresinde kayıtlı yabancılara ilişkin somut örnekler var. Türkiye genelinde yaygın vaziyette, her türlü evde görülüyor. Yayla evlerinde var, ikinci adreslerde, vatandaşın daimi ikamet adresinde var. Bu bir milli güvenlik sorunu olmaya başladı” değerlendirmesini yaptılar.

28 BİN YABANCI SEÇMEN

Komisyon son aylarda seçmen kütüğüne kaydedilen yabancıları da araştıracak. Milliyet’e, “Son 3-4 ayda 27-28 bin civarında yabancı vatandaşlık elde ederek seçmen olmuş” bilgisini aktaran komisyon üyeleri, “Bunlar acaba 18 yaşına giren daha önce vatandaş olmuş kişiler mi, yoksa yeni vatandaşlık almış kişiler mi onların tespitini yapacağız” ifadelerini kullandılar.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir