Altılı masa bugün güven tazeleyecek

Mehtap Gökdemir –CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğindeki toplantı saat 14.00’de başlayacak.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “kazanacak aday”, “masanın noter olma görevi yok”, “CHP’den alacaklı hale döndük” sözleri altılı masada soğuk rüzgarlar estirmişti. Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun önceki günkü baş başa görüşmesinin ardından kurmaylar “sorun yok” mesajı verse de gözler bugün altılı masa toplantısının ardından liderlerin yapacağı ortak açıklamada olacak.

Ortak açıklama ile kamuoyuna “işbirliğine devam” mesajının verilmesi beklenirken, altılı masanın gündemi ve önümüzdeki dönemde yürütülecek çalışmalara ilişkin kararlar da duyurulacak.

Yol haritası

Altı liderin daha önce aldıkları ilke kararı doğrultusunda bugünkü toplantıda da “adaylık” konusunun gündeme gelmesi beklenmiyor. Cumhurbaşkanı adayı altılı masanın geçiş sürecinin yol haritasının ve temel konularda söylem birliğinin gerçekleştirilmesi, seçim tarihinin kesinleşmesinin ardından masada gündem olacak. Ancak bugünkü toplantıda parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasının temel hatlarıyla netleştirilebileceği ifade ediliyor.
Bu çerçevede mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre seçilecek cumhurbaşkanının, parlamenter sisteme geçene kadar ülkeyi nasıl yöneteceği, hangi yetkileri kullanacağı, hangi yetkilerini hangi şekilde paylaşacağı, yürütmeyle yasama organının nasıl çalışacağını düzenleyecek yol haritası konusunda liderler görüş alışverişinde bulunacak.

‘Koalisyon protokolü’

Altılı masada ayrıca göçmenler sorunu, eğitim, sağlık ve diplomasi gibi temel politika alanlarındaki ortak hedef, ilke ve söylem birliğinin oluşturulması, bir anlamda “koalisyon protokolü” ve “seçim beyannamesi” niteliği taşıyacak şekilde iktidara gelindiğinde yapılacak işlerin takvimlendirilmesi de konuşulacak. Türkiye ve dünya gündeminin sıcak başlıkları da liderlerce değerlendirilecek.

Listeler için kurul

Partilerin kurmayları, bugünkü toplantıdan sonra altılı masada ortak liste konusunun da ele alınabileceğini ve bu çalışma için yeni bir kurul oluşturulabileceğini ifade ediyor.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir