Almanya’dan 18 yaşına basanlara 200 euroluk kültür kartı

Kültür ve Medya Bakanı Claudia Roth, kartın ülkede 2023’te 18 yaşına basacak 750 bin genç için “doğum günü hediyesi” niteliğinde olduğunu söyledi.

Kartlar, iki yıl boyunca tiyatro oyunlarıyla konser biletlerinin yanı sıra kitap ve albüm satın almak amacıyla kullanılabilecek.

Özel hazırlanan internet sitesi ve uygulama üzerinden yapılacak işlemlerde geçerli olacak kartta, 200 euroluk miktarın tek seferde harcanmaması için belirli sınırlamalar da kullanılacak.

Uygulamayla gençlerin sanatsal etkinliklere katılımının kolaylaştırılmasının yanı sıra pandemiden olumsuz etkilenen kültür sektörünün canlandırılması da hedefleniyor.

Kültür kartı, Amazon ve Spotify gibi çevrimiçi platformlarda geçerli olmayacak. Hükümet, daha çok yerel kuruluşların ve bağımsız sinema salonlarıyla kitapçıların bundan faydalanmasını amaçlıyor.

Ekonomi Bakanı Christian Lindner ise uygulamanın gençlere verilen bir “kültürel start-up yatırımı” olarak görülebileceğini ifade etti.

Lindner ve Roth, uygulamanın başarılı olması halinde yaş sınırının 15’e kadar indirilebileceğini de söyledi.

Benzer uygulamalar Avrupa’nın diğer ülkelerinde de hayata geçirilmişti.

İspanya’da 18 yaşına basanlara kültürel etkinliklerde harcanması için verilen 400 euroluk karta, 2022’de bu kriteri karşılayanların yüzde 57,6’sı başvurmuştu.

Fransa’da 18 yaşına giren gençlere verilen 300 euroluk kültür kartı uygulaması da 2021’de yürürlüğe konmuştu.

İtalya’ysa 500 euro değerindeki kültür kartı uygulamasını 2016’da hayata geçirmişti.

Kaynak: Independent Türkçe

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir