Almanya Başbakanı, Çin ziyaretini savundu: Buna değerdi

Çin ziyareti nedeniyle eleştirilen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in nükleer savaş tehdidinin bertaraf edilmesi üzerine sözlerini kendisine savunma argümanı yaptı.

Cinping’le 4 Kasım’da görüşen Scholz, Çin politikasında Alman kamuoyunda Avrupa Birliği’nden ve diğer siyasi partilerden bağımsız hareket ettiği için eleştirildi.

Pekin ziyaretinin Almanya-Çin ilişkilerinde ekonominin insan haklarına ve demokratik değerlere baskın geldiği yorumu medya ve siyasetçiler tarafından dile getirildi.

Tarafların açıklamalarına göre, ziyarette ekonomik ilişkilerin yanı sıra, Rusya-Ukrayna savaşı da görüşüldü. Eleştirilere, Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin 5 Kasım’da Berlin’de yapılan toplantısında yanıt veren Scholz şöyle dedi:

Alıntı Metni

Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğini üçüncü dönem sürdürmek için geçen ay kongre delegelerinin onayını alan Şi, Rusya’nın adını geçirmeden nükleer savaş tehdidinin ortadan kalkması gerektiğini vurgulamıştı. Çin devlet televizyonu CCTV, Şi ve Scholz görüşmesini şöyle aktardı:

Alıntı Metni

Scholz’a ziyaretinde Deutsche Bank, Volkswagen, BASF, Siemens, BMW, Merck ve BioNTech gibi şirket ve bankaların yöneticileri eşlik etti.

Alman başbakan, ülkelerle ekonomik ilişkilerde bağımlılıktan kaçınmak için “çeşitlendirmeye” gideceklerini ama dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin’le ilişkilerin “10 ila 30 yılda” değişebileceğini söyledi.

Kaynak: Independent Türkçe

PaYLaŞşşş