Alman cenazesi yakılan Türk vatandaşının ailesi şüphelerinin giderilmesini istiyor

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı Abdülkadir Sargın, aldığı ciddi yaralar sonucunda 13 Aralık’ta Hannover kentindeki MHH Hastanesi’nin acil servisine kaldırıldı ve 1951 yılında Ereğli’de doğanSargın, 14 Aralık’ta hastanenin acil servisinde yaşamını yitirdi. Sargın’ın naaşı, ailenin talebi doğrultusunda İslami usullere göre defin edilmesi için hastane yetkilileri tarafından cenaze işleri firmasına gönderildi.

Naaş, 20 Aralık’ta yıkanırken Abdülkadir Sargın’a ait olmadığı ortaya çıktı ve Sargın’ın ailesi, hatanın düzeltilmesi için MHH Hastanesi’ne başvurdu.

Merhum Abdülkadir Sargın’ın yeğeni Barış Sargın, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklama yaparak süreçle ilgili şunları kaydetti;

Alıntı Metni

Almanya’da Türk vatandaşının cenazesi yanlışlıkla yakıldı

‘NAAŞ NEDEN HIZLICA YAKILDI, NE GİZLENMEK İSTENİYOR?’

Alıntı Metni

Barış Sargın, bu süreçte Türkiye’nin Hannover Konsolosluğu’nun çok yardımcı olduğunu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan kendilerinin hemen arandığını ve olayın takipçisi olacaklarının belirtildiğini ifade etti. Öte yandan Hannover Konsolosluğu’nun, Sargın ailesine avukat tahsis edeceği ve ailenin hukuki süreç başlatacağı vurgulandı. Barış Sargın, Hannover’deki Alman polisinin de ayrı bir soruşturma açtığını belirtti.

PaYLaŞşşş