Afet bölgesi ne demek? Afet bölgesi ilan edilince ne olur? Afet bölgesi ilan edilen iller!

Afet bölgesi ne demek? Afet bölgesi ilan edilince ne olur? Afet bölgesi ilan edilen iller! – Son Dakika Flaş Haberler

Afet bölgesi ne demek? Afet bölgesi ilan edilince ne olur? Afet bölgesi ilan edilen iller!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde deprem bölgesindeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuyla ilgili olarak; ”Uzmanlar bu iki depremi istisnai yer hareketi olarak tabir ediyor. Çok büyük bir yıkıma sebep oldu. Coğrafyamızın en büyük felaketlerinden biri ile karşı karşıyayız” dedi. ‘2 büyük deprem 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı 10 kenti etkiledi’ diyen Erdoğan, ”Depremde yaşanan 10 ilde 3 ay sürecek OHAL kararı aldık” ifadelerini kullandı. Bu açıklama sonrasında “Afet bölgesi ilan edilmesi ne demek, afet bölgesi olunca ne olur?” sorgulaması hız kazandı. İşte detaylar… 

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ NE DEMEK?

Deprem, yangın, sel, çığ, heyelan gibi doğal afetler sonucu çeşitli bölgelerde yaşam büyük ölçüde olumsuz etkileniyor. Bu doğal afetlerin etkilerini en aza indirmek ve bölgedekilere destek olmak için hasar alan yerler afet bölgesi ilan ediliyor. Bu kapsamda afet bölgesi içerisinde bulunanlar çeşitli desteklerden faydalanabiliyorlar.

ELAZIĞ AFET BÖLGESİ Mİ OLDU?

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, genel merkez binasında gerçekleştirildi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Afet bölgesi olan il sayısını 11 olarak açıklayan Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ, depremden etkilenmesi bakımından 11’inci il olarak afet bölgesi olarak değerlendirilecektir. Bundan sonrasında 11 il olarak zikredeceğiz” ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ’DA OHAL Mİ İLAN EDİLDİ?

Diğer 10 ilde Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel hayata etkili OHAL ilan edildiğini duyurmuştu. Afet bölgesi olarak değerlendirilecek olan Elazığ için henüz bir açıklama gelmedi.

SİVAS GÜRÜN İLÇESİ AFET BÖLGESİNDE DAHİL EDİLDİ

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin etkilediği yerlerden biri olan Sivas’ın Gürün ilçesi de afet bölgesi kapsamına alındı. İlçede köylerle birlikte 147 hasarlı bina tespit edildi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEN İLLER HANGİLERİ?

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa. 

AFET BÖLGELERİ İLAN EDİLEN YERLERİN HAKLARI 

-Bütün sağlık hizmetleri, o bölgedeki herkese ücretsiz verilir. Devlet hastanelerinin yanı sıra, askeri hastanelerde ve özel hastanelerde bulunan hastalara da ücretsiz bakılır.

-Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenecek yardımları yapmakla zorunlu tutulur.

-Yapılardaki hasarı tespit etmek için, gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir. Bunun için ilgili bakanlıklar, hükümet tarafından bölgede görevlendirilir.

-Bölgedeki yurttaşlar, devletin ilgili birimleri tarafından bilgilendirilir ve bilinçlendirilir.

-Kamu personellerine düzenli bir şekilde yolluk, harcırah, avans ödenir.

-Bölgedeki her bir ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendirilir.

-Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödenir. Binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildirilir. (Mal sahibinin bu karara üç gün içinde itiraz etme hakkı bulunabilir.)

-Bütün binalar ve yapılar için ayrı ayrı hasar tespit raporu düzenlenir. Hazırlanan hasar tespit raporlarına 30 günlük itiraz hakkı bulunur. Hasar görmüş binaların tamiri yapılıncaya kadar içine girilmesine izin verilmez. Evleri yıkılmış veya zarar görmüş yurttaşlara yeni ev tahsis edilir. Esnaflar için bütün bankalarda faizsiz kredi imkânı sağlanır.

-Bütün şirketlerin, esnafların veya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçları silinir veya borç süresi uzatılır. Bir yıl içinde tamir ettirilmeyen binalar yıkılır. Afet bölgelerinde fen kurullarınca tehlikeli görülen yerler yapı ve ikamet için yasaklanır. İmar planının değiştirilmesi gereken yerlerde, planlar 5 ay içinde yaptırılır. İzin verilen geçici baraka inşaatının 1 yıl içinde yıkılması zorunlu olur. Afetzedelerin taşınmasını gerektirecek durumlarda, bütün giderler bakanlık tarafından karşılanır.

-Eğitimi aksayan öğrencilere ek sınav imkânı sağlanır ve merkezi sınavlarda (YKS, ALES gibi) öğrencilere ek puan verilir.

Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! Birinci, ikinci, üçüncü derece deprem riskli yerler ve az riskli yerler nereler?


OHAL nedir? OHAL ilan edilirse ne olur, olağanüstü hal ne demek?

PaYLaŞşşş