Adaylık süreci takvime bağlandı

Mehtap Gökdemir – CHP milletvekili adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifalarını belirlediği bir takvime göre işleme alacak. Bu çerçevede Aralık ayının ilk yarısında aday olmak isteyen teşkilat yöneticilerinin istifalarının alınması planlanırken, belirlenecek tarihten sonra adaylık için istifalar kabul edilmeyecek, süresinde istifa etmeyene adaylık yolu da kapanmış olacak. Partiyi seçime taşıyacak yeni teşkilat kadrolarının belirlenmesinde seçim tecrübesi bulunan deneyimli isimlerin yanı sıra genç, dinamik isimler de tercih edilecek.

‘Gelmesinler’

Adaylık düşünen il ve ilçe yöneticilerinin bir ayağının Ankara’da olduğu kimisinin habersiz geldiği kimisinin ise randevu talep ettiğini belirten CHP kaynakları, “Neredeyse bütün illerden o ilden siyaset yapacak kişiler Ankara’ya taşınıyor” ifadesini kullanırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu tip ziyaretlere ilişkin “gelmesinler” talimatını verdiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarının milletvekili adayı olmasına sıcak bakmadığı da bildirildi. CHP il ve ilçe teşkilatlarında istifalar nedeniyle boşalacak kadroların yerine süratle partiyi seçime taşıyacak ekipleri oluşturacak. Boşalacak kadrolara mevcut yönetim kadrolarından bir isim ya da dışarıdan isimler atanacak.

Kılıçdaroğlu Londra’da

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, üç gün sürecek İngiltere temasları başladı. Kılıçdaroğlu ilk olarak, Londra’da teknoloji alanındaki girişimcilere destek veren “Entrepreneur First” yetkilileri bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na ziyarette; CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ve Denizli Gençlik Kolları Üyesi Gamze Kaya eşlik etti. Kılıçdaroğlu’nu Entrepreneur First kuruluşunun ortaklarından Jonny Clifford karşıladı. Kılıçdaroğlu’nun burada; start up girişimleri kurmak isteyen gençlerin yatırımcılarla nasıl bir araya gelebileceği konusunda bilgi aldığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu ve CHP Heyeti daha sonra; kendisini “Avrupa’nın lider derin teknoloji ağı” ve “girişim öncesi ve start up ağı” olarak tanımlayan The Creator Fund yetkilileri ile St. Pancras Renaissance Hotel’de bir araya geldi. Kılıçdaroğlu burada, The Creator Fund yetkilisi Jeremy Brown’dan bilgi aldı. CHP lideri, daha sonra İngiliz endüstri yatırımcısı Creative UK şirketinin yöneticileri ile bir araya gelerek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. l HABER MERKEZİ

‘Babam istifa etmeyi asla düşünmüyor’

Eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal’ın CHP’den istifa etmesinin ardından Deniz Baykal’ın da istifa edeceği iddiaları ortaya atılmıştı. Baykal’ın oğlu Ataç Baykal, iddialara ilişkin Bizim TV’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Babam ile konuştum. Aslı’nın CHP üyeliğinden istifasını kendisi ile konuşmadığını, hatta istifa ettikten sonra haber verdiğini söyledi. Aslı’nın istifası Deniz Baykal ve ailesini bağlayıcı bir görüşün sonucu alınmış bir karar değildir. Babam, kendisi CHP’den istifa etmeyi asla düşünmüyor, herkese de ‘sakın istifa etmeyin’ diye telkinde bulunuyor” diye konuştu.Baykal, “Ben Aslı’nın CHP üyesi bile olduğunu bilmiyordum” dedi. |HABER MERKEZİ

PaYLaŞşşş