ABD’li aktrist Christina Applegate yaşadığı zorlu günleri bu sözlerle anlattı; 20 kilo aldım ve bastonsuz yürüyemiyorum

Milliyet.com.tr
‘Married With Children’, ‘Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead’ ve ‘The Big Hit’ gibi yapımlarla tanınan Christina Applegate, geçtiğimiz sene Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla MS’e (Multipl skleroz) yakalandığını duyurmuştu. Applegate, paylaşımında; “Merhaba arkadaşlar. Bana birkaç ay önce MS teşhisi konuldu. Bu tuhaf bir yolculuk” ifadelerini kullanmıştı.

Oyuncu, MS hastası olan birçok kişiden büyük destek gördüğünü de söylemiş ve ne kadar zor olursa olsun yolun devam ettiğini dile getirmişti. Bir çocuk annesi Christina Applegate, ayrıca; takipçilerinden ve hayranlarından özel hayatının ve hastalık sürecinin mahremiyetine saygı istediğini belirtmişti.

MEME KANSERİNİ YENMİŞTİ

Öte yandan Applegate, 2008 yılında meme kanserine yakalanmış ve tedavinin bir parçası olarak iki memesini birden aldırmıştı.

BASTONSUZ YÜRÜYEMİYOR

Christina Applegate, multipl son olarak kendisine MS teşhisi konduğundan beri nerdeyse 20 kilo aldığını ve bastonu olmadan yürümekte zorlandığını açıkladı. The New York Times’a konuşan 50 yaşındaki oyuncu, şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

“BENİM ŞARTLARIMA GÖRE YAPACAĞIZ”

Dijital bir platformda yayınlanan ‘Dead To Me’ dizisinin son sezonunda MS’e yakalandığını öğrenen ünlü isim, tedaviye başlamak için beş aylık bir ara vermişti. Oyuncu, o dönem yaşadıklarından da bahsederek; “Bir yükümlülüğüm vardı. Bana, ‘Duralım. Bitirmemize gerek yok. Daha önce kaydedilmiş görüntülerle birkaç bölüm yapalım’ diyorlardı; ama onlara ‘Hayır’ dedim. ‘Yapacağız, ama benim şartlarıma göre yapacağız’ dedim” açıklamasında bulundu.

Christina ayrıca dizisinin ilk sezonunda çektiği bir dans sahnesi sırasında dengesini kaybettiğini de anlatıp, aslında hastalığının bazı semptomlarının o zaman ortaya çıkmaya başladığını paylaşarak; “Keşke buna dikkat etseydim. Ama nereden bilecektim ki?” dedi.

AYAKTA DURABİLMEK İÇİN KAPILARA YASLANMIŞ

Applegate, beş aylık aranın ardından sete geri döndüğünde hareket kabiliyetinin azalmış olması sebebiyle oturması için bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olduğunu ve bir ses teknisyeninin bazı çekimleri yapabilmek için bacaklarını kaldırması gerektiğini söyledi. Ayrıca yürürken yardıma ihtiyacı olduğu için odaya girerken görüntülerini çekemediğini ve düz durabilmek için için ayakta olduğu sahnelerde kapılara yaslandığını da itiraf etti.

MS (MULTİPL SKLEROZ) HASTALIĞI NEDİR?

Multipl skleroz, merkezi sinir sistemine saldıran kronik bir hastalıktır. Beyin, omurilik ve optik sinirleri etkiler. Yorgunluk, düzgün yürüyememe, kaslarda güçsüzlük ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkan MS, sinir sistemini zayıflatan bir hastalık.

MS hastalığının belirtileri ve tedavisi nelerdir?
PaYLaŞşşş