ABD’de sığınmacıları geri göndermeyecek! Binlerce Meksikalı sınırda toplandı

Eski Başkan Donald Trump döneminde ilk olarak 2020’de pandemi nedeniyle uygulamaya konulan 42. Madde, ABD makamlarının Covid salgınını gerekçe göstererek, insani sığınma talebinde bulunanlar da dahil olmak üzere Meksika’dan sınırı geçmeye çalışan göçmenleri hızlı bir şekilde sınır dışı etmesine olanak tanıyor. Bu madde Perşembe gecesi yerel saatle 23.59’da kalkmış olacak.

Bazılarının “sınır krizi” olarak nitelediği bu durum Texas’ın Meksika sınırındaki El Paso kentinde bariz olarak görülüyor.
El Paso Belediye Başkanı Oscar Leeser, sadece El Paso’nun karşısında tahminen 10 bin göçmenin “sınırda sıraya girmiş, içeri girmeyi beklediği” uyarısında bulundu.

‘SONSUZA KADAR DOLDURAMAYIZ’

Burada birçok göçmen, son günlerde şehrin sokaklarında derme çatma kamp alanlarında zor şartlarda konaklamak zorunda kalıyor.
Bu hafta başında şehir merkezindeki bir kilisenin etrafında birkaç bin kişi kamp kurmuştu.

Leeser Çarşamba günü kamp alanından birkaç sokak ötedeki sınır güvenliği fuarında yaptığı konuşmada “Bunu daha önce hiç görmemiştik. Bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Toplum olarak bunu sonsuza kadar kaldıramayız” dedi. Yetkililer yığılmanın daha da artabileceğini söylüyor.

ABD Başkanı Joe Biden bu hafta başında, yetkililerin çabalarına rağmen sınırın “bir süre kaotik” olacağını kabul etti.
42. Madde’nin kaldırılmasıyla sınırdan göçmen akışının artması bekleniyor.

BARINMA KAPASİTESİ DOLDU

Bu hafta başında 27 binden fazla göçmen gözetim altındaydı ve bu sayı CBP’nin mevcut barındırma kapasitesinin çok üzerindeydi.

Bölgedeki göçmenler bazılarının sınır dışı edilme korkusuyla kaçtığını, bazılarının ise kalmalarına izin verileceği umuduyla CBP memurlarına teslim olduklarını söylüyor.

Çarşamba günü konuşan İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, sorunun büyük bir kısmının 11 Mayıs’tan sonra “sınırın açık olacağına dair yanlış bilgi yaymak için çok çalışan” kaçakçılardan kaynaklandığını söyledi.

“Öyle olmayacak. Yalan söylüyorlar. Göçmenlere kar için yalan söyleyen kaçakçılara inanmamaları çağrısı yapıyoruz. ABD’ye gelebilmeniz için yasal yollar inşa ediyoruz.”

El Paso’daki pek çok göçmen kuralları kafa karıştırıcı bulduklarını ve düzenleme sona ermeden önce veya sonra neler olabileceğine dair çelişkili bilgiler duyduklarını söylüyor.

PaYLaŞşşş