ABD’de Cumhuriyetçileri heyecanlandıran Trump’sız formül!

Yakın dönemde ABD‘de yapılan farklı araştırmalarda Cumhuriyetçilere oy veren seçmenlerin Donald Trump‘a olan desteğinin azalmadığı yönünde sonuçlar ortaya çıkmakta. Morning Consult ve Politico’nun ortak araştırmasında katılımcıların yüzde 54’ü 2024’te tekrar aday olması halinde Trump’ı destekleyeceklerini söylüyor. İnanış, Trump’ın çok iyi bir başkan olduğu, medya ve siyaset kurumunun onu haksız suçlamalarla yok etmeye çalıştığı yönünde.

Birçoğu, Trump’ın 2020 seçimlerine hile karıştığı yönündeki iddialarını destekliyor. Hatta, 6 Ocak 2021 Kongre saldırısını soruşturan Temsilciler Meclisi komisyonunda ortaya çıkacak hiçbir bomba iddianın, onları Trump’ı desteklemekten vazgeçiremeyeceği düşünülüyor.

NE OLURSA OLSUN…

Bu noktada Cumhuriyetçi parti, Trump’ın oy potansiyelini görse de parti içinde Trump karşıtı görüşlere sahip olan ve eski başkanı oldukça tehlikeli bulan isimler de var. 6 Ocak 2021’de yaşananlar parti içinde de kırılmalara sebep olurken partinin yetkin isimleri arasında Trump’a sırt dönenlerin sayısı da az değil. Hal böyleyken Cumhuriyetçi seçmeni Donald Trump dışında birini desteklemeye itecek bir argüman arıyordu. O argüman bulundu:

Trump kazanırsa sadece dört yıl görev yapabilir. Oysa herhangi bir Cumhuriyetçi iki dönem yani 8 yıl Beyaz Saray’da oturabilir.

Ne zaman yeni bir başkan seçilse, destekçileri sekiz yıllık bir başkanlık döneminin başlamasını bekliyor ve aslında ortada böyle düşünmek için iyi bir sebep de var. Başkanlar dört yıllık bir süre için seçiliyorlar lakin Trump’tan önce gelen üç başkan da (Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama) ikişer dönem görev yaptı.

Aynı zamanda 4 yılla sınırlı kalacak bir başkanlık süresi, başkanların kendi gündemlerini gerçekleştirme yeteneklerini de sınırlandırıyor. Uzmanlar Başkan Joe Biden’dan verirken Demokratlar’ın kendisini yeniden aday göstermeyeceği yönündeki ihtimaller nedeniyle ajandasını sürdürmekte zorlandığını aktarıyor.

12’DE 8 BAŞKANLAR KAZANDI!

Bu örneklerden de yola çıkarak Cumhuriyetçilerin bir sonraki döneme yürüyemeyecek bir adayla hareket etmek istemediği düşünülüyor. Parti aynı zamanda Trump’ın istisnalardan biri olduğunu da düşünüyor zira görevdeki bir başkanın aday olduğu son 12 seçimden 8’ini mevcut başkan kazanırken Gerald Ford, Jimmy Carter, George HW Bush ve Donald Trump görevdeyken seçim kaybetti.

Mevcut başkanların ağırlıklı olarak kazanıyor olmalarının sebebi bir başkan adayının sadece vaatler sunabiliyor olması. Başkan ise seçmenlere somut sonuçlar verebilmekte.

Tüm bunların yanında Cumhuriyetçiler, ülkeyi Biden’ın yarattığı karmaşadan çıkarmanın dört yıldan uzun süreceğini öne sürüyor. Kazanmaları halinde göreve gelecek olan Cumhuriyetçi başkan, son 40 yılın en kötü enflasyon dalgasıyla, 1990’lardan beri en yüksek suç oranlarıyla ve ABD tarihinin en sıkıntılı sınır konusuyla mücadele etmek zorunda kalacak ve uzmanlar, bunlardan herhangi birinin tek bir dönem için muazzam bir meydan okuma olacağını dile getiriyor.

Aynı zamanda Demokratlar, başkanlığı dört yıl sonra geri alırlarsa, bir sonraki Cumhuriyetçi başkanın dört yılda kaydettiği herhangi bir değişiklik kolayca geri alınabilir -tıpkı birkaç ay içinde Trump’ın kaydettiği değişikliklerin çoğunun ortadan kaybolması gibi…

George W. Bush’un başkanlık döneminde konuşma metinlerini kaleme alan ve şu günlerde siyasi gündem analizleri yapan Marc Thiessen şöyle özetliyor:

“Trump’ın karakterine saldırmak Cumhuriyetçi seçmenleri harekete geçirmeyecek. Ancak bir Cumhuriyetçi lider adayı inandırıcı bir şekilde şunu söyleyebilir: Donald Trump’ı seviyorum. O harika bir başkandı. Gündemine katılıyorum. İkimiz de aynı politikaları uygulayacağız. Aradaki fark ise şu: Trump bunları sadece bir dönem için uygulayabilir ancak ben iki dönem için talibim. Beyaz Saray’ı sekiz yıl elimizde tutabilecekken neden bundan dört yıl sonra Demokratlara geri verme riskini alalım?”

*Bu haberdeki bilgilerin büyük bir kısmı The Washington Post’ta “A credible argument for Trump supporters to back someone else in 2024” başlığıyla yayınlanmış makaleden derlenmiştir.

Kaynak: Web Özel

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.