ABD siyasetinde bir devir kapandı

ABD Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın başkanı olan 82 yaşındaki Pelosi,Demokratların liderliği için aday olmayacağını açıkladı.1987’de Temsilciler Meclisi’ne seçildiği Kaliforniya’yı temsil etmeyi sürdüreceğinibelirtenPelosi, konuşması sırasında Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda ayakta alkışlanırken, birlikte görev yaptığı ABD başkanları arasındaeski başkan Donald Trump’ı saymadı. Temsilciler Meclisi’nde 35 yıldır, burada Demokratların lideri olarak da 19 yıldır çalışan Pelosi’nin bırakmasıyla bir “devir” kapanırken,siyasi kariyeri boyunca yaptıklarıyla kolay unutulmayacak.

ABD tarihindeki en etkili liberal politikacılardan biri olan Pelosi,George W. Bush, Barack Obama,Donald Trump ve Joe Bidendönemlerinde gündemin nabzını belirleyen adımlar attı. Pelosi, 1991’de, iki ABD’li milletvekiliyle birlikte Çin’in başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda Mandarin dilinde ve İngilizce olarak “Çin’de demokrasi için ölenlere” yazan bir pankart taşımıştı. Pelosi’ninBush yönetimininIrak’ın işgalive Orta Doğu’ya müdahalesine karşımuhalifliği, Demokratların savaş karşıtı seçim dalgasına ilham verdi ve parti 10 yıldan fazla bir süre sonra 2007’de Meclis çoğunluğunu kazandı. Pelosi, pek çok kez sürtüşme yaşadığı Trump hakkında iki kez azil süreci başlattı.

Son olarak Pelosi’nin Ağustos’ta Tayvan’ı ziyaret etmesinedeniyle ABD ile Çin arasında tansiyon yükselmişti.

Hunter Biden hedefte olacak!

Ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’ninçoğunluğu elde eden Cumhuriyetçiler, önceliklerinin Başkan Joe Biden’ın ailesinin faaliyetlerini soruşturmak olduğunu açıkladı. Cumhuriyetçiler, “Öncelikle Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın ABD dışındaki iş anlaşmalarına odaklanacağız” diyor.52 yaşındaki Hunter Biden hakkında halen devam eden bir federal soruşturma var. Ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmiş değil.Cumhuriyetçiler Joe Biden’ın Başkan Yardımcısı olduğu dönemde oğlunun iş ilişkilerine dahil olduğu iddialarının da araştırılmasını isterken, Hunter Biden’ı, “vergi kaçakçılığı” ve “elektronik dolandırıcılıkla” suçluyor.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir