ABD-Çin geriliminin sebebi Rusya

Yaşanan ‘casus balon’ hadisesinden sonra, iki süper güç ABD ve Çin arasındaki gerilim artmaya devam ediyor. Çin’in son dönemde attığı adımlardan rahatsızlığı açık biçimde dile getiren ABD yönetimi, Çin’in özellikle Rusya konusundaki tutumu nedeniyle rahatsızlık yaşıyor.

Münih Güvenlik Konferansı’nda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Wang Yi arasında yapılan görüşmede de, herhangi bir yakınlaşma sinyali alınmadı. Gözetleme balonunun düşürülmesi sonrası iki ülke arasındaki ilk üst düzey görüşmede, Blinken, “Çin’in, egemenliğimizi ve uluslararası hukuku ihlal ederek gözetleme balonu göndermesi kabul edilemez” dedi.

‘Ciddi sonucu olur’

Bununla birlikte ABD’li yetkililer CNN’e yaptıkları açıklamalarda, Çin’in Rusya’ya yönelik askeri desteğinin arttığı yönünde ciddi bulgular olduğunu duyurdu. Çin’in ‘yakalanmadan’ Rusya’ya silah sağlama yoluna girdiği iddia ediliyor. Blinken da konuyla ilgili CBS’e yaptığı açıklamada, Çinli firmaların halihazırda Rusya’ya ‘öldürücü olmayan’ destek sağladığını belirtirken, ellerindeki bulguların, Çin’in ileride Rusya’ya silah sağlayabileceğini gösterdiğini duyurdu. Blinken, bu durumun Çin için çok ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan yazılı açıklamada da Wang ve Blinken görüşmesine dair detaylar paylaşıldı. Price, Blinken’ın, Çin’e Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Rusya’ya maddi destek sağladığı ve yaptırım uygulamadığı gerekçesiyle uyarılarda bulunduğunu belirtti. Blinken’ın Çin yönetimine Rusya’ya silah sağlanması konusunda ‘derin endişe duyduklarını’ ilettiği ifade edildi. Açıklamada, ABD’nin uzun süredir devam eden “tek Çin” politikasında herhangi bir değişiklik olmadığı ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunmasının önemi yinelendi. Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin ile çatışmaya girmek istemediğini ve yeni bir soğuk savaş başlatılmasına da taraf olmadıklarını vurguladı.

Macron: Rusya ezilmemeli

Münih Güvenlik Konferansı’ndan dönen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız basınına yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna ile olan savaşında yenilmesini istediğini ancak “ezilmesini” istemediğini söyledi. Macron “Rusya’nın Ukrayna’da yenilmesini ve Ukrayna’nın konumunu koruyabilmesini istiyorum” dedi.

Macron, bununla birlikte savaşı Rus topraklarına taşımaya karşı olduğunu belirtirken, “Bazılarının yaptığı gibi, Rusya’ya kendi topraklarında saldırarak Rusya’yı tamamen yenilgiye uğratmayı hedeflememiz gerektiğini düşünmüyorum. Bu gözlemciler her şeyden önce Rusya’yı ezmek istiyorlar. Bu hiçbir zaman Fransa’nın pozisyonu olmadı ve bizim pozisyonumuz da olmayacak” diye konuştu.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir