95 YILIN EN SICAK GÜNÜ OLDU

95 YILIN EN SICAK GÜNÜ OLDU

İstanbul’da 95 yılın sıcaklık rekoru kırıldı: Mayıs ayındaki en sıcak gün oldu
Mayıs ayında meydana gelen sıcak hava biroldukça kişiyi bunalttı. İstanbul’da geçtiğimiz pazar günü 95 yılın rekoru kırıldı. 29 mayıs Pazar günü, termometreler 34.3 dereceyi gördü. Böylece kentte mayıs ayındaki en sıcak gün yaşandı.
İstanbul’da 95 yılın ısı rekoru kırıldı: Mayıs ayındaki en sıcak gün oldu

 

95 YILIN EN SICAK GÜNÜ OLDU
95 YILIN EN SICAK GÜNÜ OLDU

 

Soğuk havaların peşinden Mayıs ayı sıcakları bunalttı. Mayıs sıcakları rekorları da beraberinde getirdi.

1927’den beri meydana getirilen ölçümlerde Mayıs ayı içinde en sıcak gün 29 Mayıs 2022 oldu. Geçtiğimiz pazar hava sıcaklığı 34.3 derece ölçüldü. 19 Mayıs 1994’te termometrelere yansıyan 33.5 aşama ise daha önceki en yüksek değerdi.

“95 YILIN EN SICAK GÜNÜ OLDU”
Değerlendirmelerde bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Hava Tahmini Uzmanı Mühendis Serdar yıldırım, “1927 yılından beri 95 senenin en sıcak günü oldu. 34.3 olarak ölçüldü” dedi.

 

Yıldırım, 5 gmeşhurk periyotta İstanbul’da yağış beklenmediğini ifade ederek, “İstanbul’da sıcaklıkların önümüzdeki 3 gün boyunca 28 ila 30 aşama arasında olması umut ediliyor. Parçalı, azca bulutlu, hava sıcaklıkları 28-30 derece oluyor. İstanbul’da mevsim rekorları kıracak bir sıcaklık beklenmiyor. Hava sıcaklıklarında azalma olacak, bu sıcaklıktan kurtulacağız” dedi.

Sıcaklıkların olumsuz etkilerinden korunmak için önerilerde bulunan yıldırım, “Güneşin dik geldiği, özellikle öğle saatlerinde sokağa çıkmamalarını öneriyorum. Özellikle gençlerin, çocukların, yaşlıların, kronik rahatsızlığı olanların güneşin dik geldiği vakitlerde, güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

PaYLaŞşşş