5 litre sıvı yağ’da rekor indirim 135 TL’ye düştü! Ayçicek yağı rafları boşaldı Yetişen alıyor…

Tüm Türkiye’deki Tarım Kredi Marketlerinde büyük indirim başladı. 5 litre sıvı yağ fiyatı 135 TL’ye kadar düştü. Böyle olunca da Ayçiçek yağ rafları resmen boşalmış oldu. Konuya ilişkin tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu tarafından açıklama geldi.

Ağaoğlu yaptığı açıklamasında zincir marketle fiyatları kıyasladı. Ayiçiçek yağının indirime girmesi ile birlikte reyonların resmen boşladığı açıklandı.

YAPILAN İNDİRİMLER TEK TEK SIRALANDI

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Tarım Kredi’ye ait Kooperatif Marketler’de 30 temel gıda ürününde bugün yapılan indirimlerin diğer marketlere örnek oluşturması gerektiğini belirterek, “Diğer zincir marketler de referans fiyatı oluştururken bugün kendilerine Tarım Kredi Kooperatifleri’nin fiyatlarını referans alsınlar. Hatta onunla yarışsınlar.” diye konuştu.

Fiyatlara ilişkin bilgi veren Ağaoğlu, “Ben cumartesi günü bu markete geldim. Bazı ürünlerin fiyatları diğer zincir marketlerin indirimli satış fiyatlarıyla benziyordu” deyip gelen indirimleri tek tek sıraladı:

BULGUR, DOMATES, PATLICAN, KABAK, SALATALIK, LİMON ..

“Örneğin pilavlık bulguru, bir özel zincir markette 14,50’den gördüm. Burada 14,25’ti. En ucuzu o pilavlık bulgurun, özel sektörde ‘private label’ dediğimiz özel imalat. Bugün 13,90’a düşmüş. Cumartesi günü baktığımda domates 9,90’dı bugün 7,90’a inmiş. Patlıcan 11,50’den 9,60’a, kabak 9,75’ten 7,90’a, salatalık 8,90’dan 7,90’a, limon 22,90’dan 17,90’a, yüzde 20 civarında indirim yapılmış”

AYÇİÇEK YAĞI UCUZLADI REYONLAR BOŞALDI

Ağaoğlu, vatandaşlara toplu alımdan kaçınma uyarısında bulunarak şöyle konuştu: “Genel olarak ortalama yüzde 13-15 bandında bir indirim görüyoruz burada. Ama sıvı yağ, en çok tükettiğimiz beş litrelik ayçiçek yağı 163 lirayken, 147 liraya düşmüş ve maalesef reyonlarda kalmadı. Sabah erken saatlerde, mağaza açılmadan kuyruk olan vatandaşlar hiç istemediğimiz, yapmamaları gereken şeyi yaptılar.”

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

“O yapmamaları gereken şey toplu alım. Toplu aldılar. Ucuz buldular. Ama vatandaşlar arz talep dengesini kendi aleyhlerine olacak şekilde zorladılar. Vatandaşlara sesleniyorum; bu fiyatlar daha da düşecek, indirim yapılan ürün çeşitleri daha da artacak. Bu nedenle fazla almasınlar azar azar alsınlar. İhtiyaçlarından fazla almaları piyasada fiyatların yükselmesine yol açabilir”

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir