30 saniyede Türk tatilciye hayat kurtaran hamle! 72’lik kahraman imkansızı başardı

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr – 72 yaşındaki Mark Roberts Fethiye Ölüdeniz’de sahilde güneşlenerek tatilinin keyfini çıkarıyordu. Mark,Birleşik Krallık’a bağlı Galler’den kalkıp geldiğiTürkiye’de tatilinin en keyifli anlarını yaşarken paraşütü açılmayan bir kadının suya düştüğünü fark etti. Bunu görür görmez yerinden fırladı ve hemen kıyıda bekleyen bir sürat teknesiyle olay yerine gitmek için yola koyuldu.

‘KORKU FİLMİ GİBİYDİ’

Eski bir sürüş güvenliği uzmanı ve deneyimli bir paraşütçü olan Mark, tekneyle olay yerine ulaştığında hemen denize daldı ve kadını boğulmaktan kurtarmak için paraşütünü çözdü. Bu kadar hızlı ve profesyonel davranmasının ardında suya hızla çarpan paraşütlerin ne derecede tehlikeli olduğunu tecrübe etmesi yatıyordu. Mark korku dolu anlarda yaşadıklarını ise şöyle aktardı:

Alıntı Metni


‘BENDEN BAŞKA KİMSE GÖRMEDİ, ÇOK ŞANSLI’

Sürat teknesinin kaptanına alabora olan paraşütün yönünü işaret ederek “Git, git, git” diye bağırdığını söyleyen Mark, “Durumun aciliyetini anlayınca hızlıca tepki verdi ve iki dakikadan az bir sürede kadının yanına ulaştık” dedi. Suda ekipmanları çözmenin çok zor olduğunu söyleyen Mark, yamaç paraşütçüsü için, “Çok şanslı biriydi. Etrafta gemi yoktu, ayrıca sahilde benden başka kimsenin paraşütünün açılmadığını ve 30 saniyelik o düşüş anını gördüğünü sanmıyorum” diye konuştu.

Milyonlarca kişi aynı şeyi gördü

Türk olduğu düşünülen paraşütçü olaydan sonra eşyalarını toplayıp olayın şaşkınlığıyla sahilden uzaklaşırken, olaya tanıklık eden diğer tatilciler ise Mark’ın cesurca girişimini alkışladı. Olay anında plajda bulunan Paraşüt Alayı eski komutanı Yarbay Mike Muir yaşananlarla ilgili şunları söyledi:

Alıntı Metni

DEMİ MOORE’UN GÜVENLİK DALGICI OLDU

Olaya tanık olan isimlerden biri ise Ölüdeniz’de tatil yapan emekli polis müfettişi Simon Cunneen’di. Cunneen,“Mark’ın sürat teknesine ulaşıp kaptanını yönlendirmesi ve genç kadının karşı karşıya olduğu tehlikeleri hesaplayarak olaya el koyması yüzde 100 övgüye değer” ifadelerini kullandı. Mark Roberts, 2006 yılında Anglesey’deki Llanddwyn Adası’nda çekilen ‘Alacakaranlık’ filminin çekimlerinde Hollywood yıldızı Demi Moore’un güvenlik dalgıcı olarak çalıştı. Kendisi de İngiltere Menai Boğazı’nda yaptığı bir dalışta vurgundan yardımcı dalgıç Alan Williams tarafından kurtarılmıştı.

Memur ve emekliye şimdiden zam göründü!
Eski karısı ağlayarak anlattı: ‘Ben de suçluyum’
Icardi’nin ardından uçaklar peş peşe
Şampiyonlar Ligi’nde tarihi gece!
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir