13 Milyon emekli sevinten havalara uçaklar 2023 bayram ikramiyeleri belli oldu! İşte zamlı bayram ikramiye miktarı!

Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen emekli ikramiyelerinin yeni yılda ne olacağı merak konusu. 1000 TL olarak ödenmeye başlanan ikramiyelere ilk zam 2022 yılında yapılmıştı. Artan enflasyonla birlikte 2023 yılında yapılacak büyük zam miktarı da netlik kazandı.

2018 yılından beri Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere ödenen 1000 liralık emekli ikramiyelerinde ilk artış 2022 yılında yaşanmış ve ikramiye tutarları 100 lira artış göstererek 1100 lira olmuştu. Hükümet, emekliler tarafından eleştirilen bu artış oranını yeni yılda yapacağı büyük bir zam ile telafi etmek istiyor. TÜİK’in de açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam yapmaya hazırlanan yetkililer, yeni yılda emekli ikramiyelerinin 2000 lira olabileceğini duyurdu.

BAYRAM İKRAMİYELERİNDEN KİMLER YARARLANACAK?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri emekli ikramiyesi alabilecek. 

Dul aylığı alanlara 550 lira bayram ikramiyesi ödeniyordu. Dul aylığı alan ve aylık ödeme alan çocuğu olamayanlar ise 825 lira bayram ikramiyesi alıyordu. Dul aylığı alanların yeni yılda ödenmesi beklenen 2000 liralık ikramiyenin yüzde kaçını alacağı ise henüz bilinmemekte. 

PaYLaŞşşş